Ako sa zbaviť depresie

Môže to znieť zvláštne, ale depresia nie je choroba v pravom zmysle. Mozog pri nej funguje úplne normálne – po jednej negatívnej asociácii prichádza ďalšia negatívna asociácia. Negatívne myšlienky sú podporované negatívnymi pocitmi a naopak. Negatívne pocity vytvárajú chémiu tela zodpovednú danému negatívnemu pocitu.

Mať depresiu nie je príjemné. Pocity smútku, strachu, zúfalstva, ochabnutosti, pocity menejcennosti. Strata istôt a záujmu o čokoľvek. Človek by vtedy najradšej iba spal a nič nerobil.

Človek v depresii prikazuje telu: Nemá to cenu, vzdaj sa! A telo sa postupne vzdáva a ochabuje. Postihnutý je čoraz bližšie k fyzickým chorobám aj vlastnej smrti.

Brať antidepresíva nie je vhodná cesta. Antidepresíva neriešia príčinu problému, ale poskytujú naň len slabú náplasť. Antidepresíva zoskratujú chémiu pocitov v tele. Nielenže človek nebude cítiť negatívne pocity, ale najskôr nebude cítiť nič. Navyše, antidepresíva odoberajú energiu a vôľu zmeniť svoj negatívny stav. Antidepresíva spravia človeka neschopného činu a závislého na liekoch.

Depresia a Lieky

Ako von z depresie

Depresiu spôsobujú negatívne pocity podporované negatívnymi myšlienkami. Tvorí ich najmä negatívny postoj k neúspechom a k životu ako takému. Človek vytvára a vidí problémy aj v úplne bežných veciach. Preto ak sa chceme vyliečiť a žiť opäť normálny život, potrebujeme postupne preprogramovať naše myšlienky a pocity. Ako na to?

Zákon mysle:
Negatívne pocity nemôžu existovať pri pozitívnych myšlienkach.
A naopak:
Pozitívne pocity nemôžu existovať pri negatívnych myšlienkach.

Rozpor myšlienky vs. pocity

Ako preprogramovať myšlienky:

Pozorujeme naše myšlienky a po každej negatívnej myšlienke si pomyslíme na pozitívny opak. Vtedy neriešime pocity, tie môžu byť ešte stále negatívne. Riadime sa jednoduchým pravidlom zvykov – ak negatívnu myšlienku preklopíme na pozitívnu dostatočne veľakrát, pozitívna myšlienka sa začne tvoriť namiesto tej negatívnej.
Snažíme sa pozorovať a preklápať myšlienky čo najčastejšie. Pokračujeme až dovtedy, kým negatívna myšlienka úplne vymizne.

Iné pomôcky:

Najdôležitejšie je robiť aktivity, pri ktorých dokážeme vypnúť myseľ a rozcvičiť telo.

Príklady aktivít sú:

Nutné je aj zmeniť nastavenie mysle:

Pomôcť môže aj pozorovanie pocitov, pri ktorom si môžeme uvedomiť, že náš negatívny pocit aj myšlienky sú iba jedna z našich hlasných častí (Ego). V tej druhej časti je ticho a pokojný mier.

Ako pokračovať v ceste?

Zmeniť a preprogramovať myšlienky je ľahká, ale pritom náročná cesta. Potrebujeme pri nej vytrvať, a to mnohým ľuďom robí problém. Je to ale to najdôležitejšie, čo môžeme pre svoje psychické aj fyzické zdravie urobiť.

Pozitívny stav po depresii

Želám vám preto, nech zažijete veľa šťastných okamihov pri prežívaní šťastných pocitov.

Ďalšie odkazy

  • Späť na zoznam článkov